Bán Mór új sorozatba kezdett – itt vannak Kinizsi fiai
2024. október 04. 12:04
A Hunyadi-könyvekből lassan elkészül a TV-re szánt sorozat, de a szerző attól még nem pihen, hiszen regénnyel és képregénnyel támad fel a hírhedt Fekete Sereg és annak elit alakulata.
2024. október 04. 12:04
10 p
8
1
7
Mentés
Nyitókép: Böjtös Gábor
Biztos mindenkinek megvolt már általános iskolában a kedvenc történelmi személyisége. A nyolcvanas években persze még kicsit másképpen mutattak az azóta átrendeződött szerepek, hiszen a rendszer kívánalmainak meg kellett felelni, ettől függetlenül azonban így is könnyen találtam magamnak olyat, aki valamiben előremutatónak tűnt. Az egyik ilyen személy lett Kossuth, de a legnagyobb kedvenc titulust mégis más szerezte meg.
Mivel a választható előadást és fogalmazást egyaránt Mátyásnak szenteltem, plusz büszkén lobogtattam a zsebpénzen vásárolt történelmi kötetet, ami életéről szólt, már talán egyértelmű, hogy ki mellett tettem le a voksom. Arról meg még nem is beszéltünk, hogy már alsó tagozatban is a fekete sereg katonájának öltöztem a farsangi mulatságra, apámmal és nagyszüleimmel kartonból elkészítve a páncélt, a hollós címert és pajzsot. Nem csoda hát, ha Bán Mór új kiadványaira is egyből rávetettem magam.
Bán Mór kettő az egyben
Bán Jánost, az M5 csatorna igazgatóját talán senkinek sem kell bemutatni, hiszen sci-fi és fantasy írásai mellett a Hunyadi-könyvsorozat is az ő nevéhez kötődik. Nem mellesleg a sci-fi és fantasy vonalat se degradáljuk fő műve mellett, elvégre generációm jelentős részének a Cherubion szerintem eleve komoly hívószó, és ha azt vesszük, hogy a szerző olyan illusztris társasághoz keveredett, melyen belül a Káosz, Skandar Graun vagy éppen Leon Silver neve is közismert, az inkább presztízs, mintsem szégyellnivaló.
Hunyadi már a kapukat döngeti, hogy sikerrel ostromolja meg a nemzetközi filmpiacot, de ezen felül is nagyszerű volt az új névre keresztelt idei Magyar Mozgókép Fesztivál.
Nos, a Hitel Kiadó jelentette meg az említett úriember legfrissebb szerzeményét, azon belül is egyből kettőt. Merthogy a 360 oldalas A fekete sereg – Kinizsi fiai egy új regénysorozat első kötete, amihez előzményként egy több részes képregényt is tervezett az író, a 68 oldalas, keményfedeles Falkenstein tornyai pedig ennek az első darabja.
Ennek köszönhetően a kettő összetartozik, szereplőit és történetét tekintve kapcsolódnak egymáshoz – bár ettől függetlenül külön-külön is egyaránt élvezhetők és megérthetők.
A Kinizsi fiai bár Sárkán Ambrus, az egykori vitéz gyenge és esetlen fiával, Tomással indít és zárul, ezzel keretet adva a cselekménynek, maga a történet sokkal fontosabb történelmi pillanatokat elevenít fel. Merthogy ezúttal 1487-ben járunk, amikor is Bécsújhely ostroma kapja a reflektorfényt, mely már egy ideje állóháborúvá alakult át, azonban a helyszínre érkező, a korral és betegségeivel is harcot folytató Hunyadi Mátyás újabb lendületet ad a támadó oldalon állóknak.
Nem mellesleg fontos feladattal látja el a fekete sereg különleges alakulatát, a Baphomet harci szekér legénységét, melynek még a létezése sem köztudott, hiszen a szedett-vedettnek tűnő csapat a legőrültebb küldetéseket hajtja végre. És bizony a képregény is ezt a témát vetíti előre, miközben a Baphomet-osztag készül Bécsújhely ostromához csatlakozni, előbb azonban Beatrix királynét kell elkísérniük. Útjukon azonban Falkenstein grófjának személyében szövetséges helyett árulót köszönthetnek.
A kilencedik művészet fogalmába sok minden belefér, keretei sok mindent elbírnak, így a felnőttesebb témákat és olyan tragédiákat is, amiken egy egészséges felnőtt is elborzad.
Kezdem először a képregényes előzménnyel, mert az a rövidebb és egyszerűbb történet. Már csak azért is, mert a fekete-fehér oldalakon, Fazekas Attila rajzaival megelevenedő küldetés inkább tényleg csak egy bevezetés a Baphomet-osztag életébe, tagjait bemutatva. Nehéz helyzetben vagyok egyébként, mert miközben sokakhoz hasonlóan én is a rajzoló munkásságán nőttem fel (ki ne olvasott volna anno Botondot vagy Star Warst), mára már kicsit kopottnak érzem az általa képviselt stílust és minőséget.
Az arcokban nincs elég egyéniség, a formában nincs elég részlet ahhoz, hogy a mai képregények mellett igazán kiemelkedő végeredménynek mondhassuk ezt a fajta megvalósítást.
Michel Houellebecq életrajzi könyve messze a kozmikus horror és a lovecrafti borzalmak mögé nézve rántja le a leplet a modern irodalom talán legmeghatározóbb emberéről.
Emellett pedig kimondottan rosszul éltem meg Beatrix királyné bemutatását, aki lényegében fehérmájú ringyóként viselkedve vetné rá magát a különleges alakulat egyik katonájára. Emlékeim szerint ilyen részlettel, avagy a „first lady” ilyesfajta természetével korábban nem találkoztam, maximum pletykák merültek fel még ifjú, hazájában töltött éveiből, és utólag utánaolvasva sem találtam hasonló, ilyen feslettségre utaló információkat.
A harmadik, ami kicsit tompította lelkesedésemet, az a Baphomet-osztag elnevezése, hiszen maga Baphomet az okkultban az egység és egyensúly szimbóluma, de emellett a templomosok által az iszlámból átvett eszmék lényegében sátáni manifesztációja. Emiatt elsőre nehezen tudtam befogadni az ezzel járó elemeket, noha azért a regény stílusának és minőségének köszönhetően sikerült feledni kezdeti ellenérzéseimet.
Feketes Sereg
Bán Mór új regény- és képregény-sorozatának első kötetei
Mert a Kinizsi fiai, ahogy Bán Mór korábbi regényei, ezúttal is olvasmányos, izgalmas és érdekes történelmi mű. Kiválóan érzékelteti és mutatja be az adott kort és annak nehézségeit, illetve azokat a harci jeleneteket és összecsapásokat, amiket kimondottan érzékletesen, dinamikusan és pontosan fest le. Persze nem kizárólag csatározást kapunk – eleve, a katarzissal és megnyugvással együtt komoly dráma a kitartó olvasó jussa, aki figyelmével végigkíséri a fő- és mellékszereplők sorsát.
Ilyesformán pedig a Fekete sereg-sorozat ismét izgalmasan és jól indít. Emiatt ha valaki érdeklődik a kor és a történelmi személyek / események iránt, az jó lóra tesz szert. Sőt, ha nem izgatják azok a kisebb negatívumok, amik engem megakasztottak, akár új kedvencre is lelhet.
A világ legősibb, ma is tömegesen beszélt nyelvét, hangsúlyait, rejtett üzeneteit több mint kétezer éve nem érti a Nyugat. A „nagy nyelvi fal” egyszerre járul hozzá Kína mai sikeréhez és rejtelmességéhez. Hogyan állították ezt az archaikus kódot a kínai modernizáció szolgálatába?
A történész szerint a fejedelem hozott egymásnak ellentmondó döntéseket, de mindig a realitásokhoz alkalmazkodva: képes volt nagyívű terveiről lemondani, ám az adott körülményeket országa számára maximálisan kihasználni.
Külföldön biztonságos menedéknek hitték Magyarországot, nem számoltak a német megszállással, ugyanakkor egész világhálózat végezte a zsidómentést hazánkban is – derült ki.
Szokatlan, hogy más országok NATO-nagykövetei vitatott atlaszt kapnak, amelyben ugyan Nagy-Magyarország nem szerepel kifejezetten, de a térképek és a kísérő szövegek vitatottak.
A nagyszabású régészeti feltárás olyan valóságot villantott föl, amiről a kutatók nem is álmodtak. Luxuscikkek, gazdagság és hatalmas város képe bontakozott ki a szakemberek szemei előtt.
Ha száz év múlva megírják az ezredforduló utáni két évtized történelmét, akkor annak a középpontjában nem politikusok vagy ideológiák lesznek, hanem a technológiai forradalom, és annak hatása a társadalomra.
Ezúttal sem hazudtolta meg önmagát a jelenleg Cipruson dolgozó egykori válogatott labdarúgó, Horváth Ferenc, aki egy interjúban többek között arról beszélt, hogy „zsigeri szinten utasítják el a magyar edzőket”.
p
0
0
1
Hírlevél-feliratkozás
Ne maradjon le a Mandiner cikkeiről, iratkozzon fel hírlevelünkre! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és elküldjük Önnek a nap legfontosabb híreit.
Összesen 7 komment
A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Nem sok aktív alkotót követek nyomon, de Bán János bármit ír, arra vevő vagyok.
Hihetetlen, hogy mennyire termékeny és mégis mennyire tartalmas történeteket alkot.
A Hollófiakból sajnos idén nem jön újabb kötet de legalább cserébe jövőre kapunk Hunyadit, Hollófiakat és talán a Kinizsi fiai is folytatódik.
Kinizsinek nem voltak fiai.
Beatrix meg sokat tett Magyarországért.
A Fekete Sereg parancsnoka nem Kinizsi, hanem Johann Haugwitz volt1487-ben.
De egyikük sem volt ott Bécsújhely ostrománál. Szapolyai Imre volt ott.
Úgyhogy ez valami zsidólabanc regény lehet.